Nomádva

Anketa

Anketa “Mýtus dnes” na ÚFaRu

Otázky:

1. Myslíte si, že je dnešní doba spojena s nějakým mýtem?

2. Myslíte si, že je mýtus racionálně interpretovatelný?

3. Jaký je Váš nejoblíbenější filosofický mýtus?

Michal Šesták

1.      Já si myslím, že každá doba je spojena s nějakým mýtem, ať už mluvíš o čemkoliv. Myslím si, že dnešní doba má víc problémů, a tím pádem vzniká větší prostor pro to, aby si lidé vytvořili mýty o věcech, do kterých až tak daleko nevidí.

2.      Myslím si, že nemusí být a že to je na tom právě to krásné - pokud mluvíme o starých mýtech jako o odkazu našich předků. Přál bych si, abychom je vnímali spíše pocitově.

3.      Zrovna řeším Platónovu kosmologii, kterou jsem si oblíbil. Spousta lidí by řekla, že je to nesmyslný mýtus, ale já si myslím, že i když se může zdát těžko uchopitelný, tak může být krásný.

 

Ester Fischerová

1.      Nejsou to mýty v pravém slova smyslu, ale kdybych měla něco srovnat s mýtem, tak je to reklama.

2.      Já si myslím, že tím vždy o něco přijde. Síla mýtu je v tom, že není racionálně interpretovatelný. To je jeho hlavní smysl.

3.      Takový ten kosmologický mýtus s těmi dírami, jak je na konci dialogu Faidón.

 

Ondřej Doležal

1.      Asi ano. Myslím, že největší mýtus naší doby je to, že by se naše jednání mělo řídit ekonomicky. Je to vidět od vlády až po rodinu.

2.      Jestli bych se na to mohl podívat zvenku, tak si myslím, že ano.

3.      Tato otázka je na delší uvažování. Mně se nelíbí.

 

Mirka Dřínková

1.      Jo, s hodně mýty.

2.      Do jisté míry. Každá racionální interpretace předpokládá zúžení. Mýtus je také zužující, ale něco může vystihovat daleko komplexněji.

3.      Mám ráda hodně mýtů. Napadá mě třeba vyprávění z dialogu Faidros. Taky mám hodně ráda pohádky. Třeba o Modrovousovi, v něčem mi to přijde hodně výstižné.

 

Připravily Markéta Haiklová a Justina Trlifajová

Žádné komentáře