Nomádva

Erasmus

Několik postřehů ze studijního pobytu v Glasgow

Když jsem se počátkem loňského září loučil u pasové kontroly na Ruzyňském letišti se svojí slečnou a zároveň s domovskou pražskou kotlinou s tím, že odlétám v rámci programu Erasmus na zimní semestr studovat do Glasgow, byla ve mně celkem malá dušička. Neměl jsem předem sehnané ubytování a známí mě povětšinou varovali před deštivým počasím, nesrozumitelným skotským přízvukem a industriálním charakterem města, ve kterém se nacházel cíl mé cesty - University of Glasgow. Tuto univerzitu jsem si vybral proto, že mě zajímá filosofie vědomí a vnímání a jak jsem zjistil z webu, v Glasgow funguje při katedře filosofie tzv. "Centre for the Study of Perceptual Experience". Další motivací mi bylo, že jsem zamýšlel psát bakalářskou práci o Berkeleym a předpokládal jsem, že v Glasgow seženu spoustu literatury o tomto tématu.

V Glasgow se nám naštěstí spolu s kolegou z pražské katedry podařilo nalézt ubytování hned druhý den po příjezdu (naší budoucí bytné se nás zželelo poté, co jsme ji sdělili, že voláme přímo z kavárny a nemáme, kde hlavu složit), počasí nám celou dobu vcelku přálo, město není ani zdaleka tak industriální, jak se povídá, a na skotský přízvuk se dá zvyknout (i když občasná překvapení, nedorozumění a nechápavé pohledy se nedají vyloučit). K těmto pozitivům je třeba přičíst skvěle zásobenou knihovnu s rozsáhlým přístupem na on-line databáze a v českém prostředí téměř neuvěřitelnou otevírací dobou (od 6 od rána do 2 do rána, 7 dní v týdnu), přátelské a motivující vyučující a povětšinou zajímavé a filosofií zaujaté spolu-studenty ze Skotska i z celého světa, neboť univerzita si zakládá na stabilně vysokém procentu zahraničních studentů.

Z mého pohledu nejpřínosnější byl kurs zasvěcující do současných diskusí o vědomí, který se dělil na část filosofickou a část psychologicko-neurologickou, z nichž každou učil jiný vyučující. Interdisciplinární charakter byl ještě podtržen tím, že ho navštěvovali vedle studentů filosofie i budoucí psychologové. Pozitivem kurzu bylo i interaktivní využití webového systému Moodle. Účastníci kurzu (včetně vyučujících) tam sami vznášeli otázky, probírali problémy týkající se náplně kurzu a umísťovali zajímavé odkazy.

Celkově pro mě bylo studium ve Skotsku a stipendium, který jsem na něj získal, především šancí moci se delší dobu vcelku nerušeně věnovat filosofickým tématům, která mě zajímají, a také poznat, "jak to chodí jinde". Povětšinou přívětivá atmosféra panující ve městě i na univerzitě mi k obojímu poskytla dobré předpoklady a podmínky. Poučení: nevěřte tomu, co se o Glasgow říká, ale pro jistotu si s sebou vezměte deštník.

 

Jakub Mihalík

Žádné komentáře