Nomádva

Fejetony

999 Plošina: prosinec 2008 – Stroj Knihovna

    Funguje to na Fakultě. Někdy bez přestání, jindy přetržitě. Spí to, žere to, chlastá to. Čte to, učí to, píše to. Ale je chyba říkat to. Všude samé stroje, ale vůbec ne metaforicky: stroje strojů se svými propojeními, se svými konexemi. Stroj-student je napojen na stroj-kniha. Stroj kniha pak na stroj-knihovna. Jeden ze strojů vždy vysílá tok, který druhý odřezává. Stroj-knihovna přijímá toky strojů-student a strojů-učitel. Stroj-student chce stroj-knihu a stroj-knihovna mu ji vydává, stroj-student má knihu a vrací ji – perpetuum mobile.
    Především je tu stroj-knihovník. Tento stroj se dělí na dvě soukolí – soukolí-Koblížek a soukolí-Růžička. Obě tato soukolí jsou napojena na stroj-výzkumný záměr, z jehož přebytků čerpají palivo pro chod stroje-knihovna. Soukolí-Koblížek žádá olej pro mazání součástky Pomvěd. Soukolí-Růžička objednává knihy a má hlad. Soukolí-Růžička se transformuje na stroj. Není-li stroj-jídlo, spokojí se strojem-cigáro. Tento stroj vlastní stroj-Fulka. Stroj-Fulka se rád podělí. Tyto dva stroje tvoří se strojem-Petříček nikotinovou asambláž, která se napájí na stroj-okno. Je tu ale stroj-Myslivec. Stroj-Myslivec narušuje tok stroje-okno a nikotinové asambláže. Má asi problém. Stroj-Myslivec je odstaven. Asambláž funguje dál.
     V 17 hodin se na stroj-knihovna napájí stroj-Pán. Stroj-Pán ví i to, co Molloy nevěděl – procházka schizofrenika. Stroj-Pán mluví mnoha jazyky, je-li to možné všemi najednou. Stroj-Pán je psycho. Dekóduje všechny toky stroje-knihovny a rozkládá veškeré její pevné asambláže. Dosahuje nekonečných rychlostí. Stroj-Pán chce vědět jaké je počasí v provincii Jin ve střední Číně. Stroj Pán mluví, čte, pozoruje své zuby. Stroj-Pán něco cítí a dokáže o tom teoretizovat. Je tu (il y a) však i stroj-Štech. Stroj-Štech tam má jazyk (il y a du langage).  Tento stroj je napojen na všechny stroje. Stroj-Pán vyrábí otázky a stroj-Štech je s ním spřažený. Stroj-Štech dokáže odpovědět na všechno. Stroj-Štech zná mnoho věcí!
    Existují tu ale další stroje. Stroj-Bendová, stroj-Jirsa a stroj-Jelínková dohromady tvoří katolický dispositif. Katolický dispositif neobrací na víru, chce se jen napojit na stroj-kniha a stroj-klid, ovšem kromě stroje-Jirsa, protože tento stroj chce často i na pivo.
    Ve 21 hodin se stroj-knihovna napájí na stroj-hospoda. Zde se zbytek stroje-knihovna spájí se strojem-Buben. Ten je napojen na stroj-klobása a stroj-paprika. Má rád tyto stroje a dohromady tvoří plán imanence. Fulka se stává konceptem, Růžička perceptem, Buben afektem. Z toho plyne, že filosofie spočívá ve tvorbě Fulků. Ve 23h se tyto stroje promazávají strojem-Panák. „Hoši, hoši, to jsme zase dopadli“, těmito slovy ukončuje stroj-Buben svůj chod. Stroj-Kosmos se napájí na stroj-postel.

Stroj J+J

PS: Tento text nechce být vůbec vtipný. Zcela věrně popisuje stav světa.
PPS: Pro nezasvěcené – text je inspirován slovníkem Deleuze a Guattariho.
Poslední komentáře
12.02.2010 12:31:01: J&J jsme vzkaz vyřídili, inu, snad se nějaká nová inspirace najde a dočkáme se pokračování....
11.02.2010 01:55:38: Tohle je totiž tak parádní text, že ho čtu už asi po dvacáté a bez pochyby ho budu číst ještě několi...