Nomádva

Novinky

Dopis z Kyjevské Univerzity Boryse Hrinčenka

Vážení přátelé, kolegové a partneři! Obrací se na vás Kyjevská Univerzita Boryse Hrinčenka.

21. listopad 2013 se stal mezníkem v dějinách moderní Ukrajiny, státu, který je unavený z korupce, sociální nerovnosti, svévole policie a zvláštních jednotek. Právě v ten den začaly pokojné protesty v hlavním městě a městech Ukrajiny coby reakce na rozhodnutí kabinetu ministrů Ukrajiny o pozastavení procesu vedoucího k podpisu asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií.

Bohužel, oligarchicko-kriminální věrchuška nevyslyšela hlas lidu, neboť dlouho žila jen svými vlastními obchodními zájmy. V noci 30. listopadu se pokusila silou rozehnat demonstrující – pokojní studenti byli brutálně zbiti. Hned druhý den přišlo na Majdan více než milion lidí. Od té chvíle začaly brutální konfrontace mezi lidmi a vládou. Majdan vydržel i v hrozných dnech mezi 18. a 20. únorem 2014, kdy ozbrojené bezpečnostní složky střílely do lidí, aniž by ti měli možnost z bojiště odnést mrtvé a raněné... Na Ukrajině zvítězila demokratická lidová revoluce, ale vítězství bylo zaplaceno vysokou cenou: bylo zabito více než 90 lidí, zraněno patnáct set, asi 100 osob je nezvěstných. Během protestů ukrajinský lid dokázal multietnickou a mezináboženskou jednotu. Zástupci všech křesťanských církví, muslimové a židé, náboženská společenství a komunity byly se svými lidmi.

Ruské úřady nejenže nepodpořily ukrajinský lid, ale aniž by se zbavily své imperiální minulosti, poslaly dne 27. února 2014 na území Ukrajiny svoji armádu. A to i přesto, že se jedinému ruskému, jedinému ruskojazyčnému občanu Ukrajiny nebo jakékoli jiné země během protestů vůbec nic nestalo. Výjimkou byli ruští občané zabití při střetech s Berkutem v centru Kyjeva, za což někteří členové silových zvláštních jednotek již obdrželi občanství Ruské federace. Na Majdanu kromě Ukrajinců zahynuli Rusové, Arméni, Bělorusové, novináři z celého světa byli napadáni. Nemůže být tedy ani řeč o nějakém nacismu nebo ohrožení života Rusů či představitelů jakékoli jiné etnické skupiny ze strany protestujících.

Věříme, že mezinárodní společenství nebude stát stranou a podpoří Ukrajinu v jejích nejtěžších hodinách na trnité, ale zřejmě nezbytné cestě k demokratizaci.

http://kubg.edu.ua/

 
Žádné komentáře